PDA

View Full Version : پستانک دادن به بچه کلا خوبه یا بد ؟admin
27-01-09, 00:53
سلام و درود به دوستان خوبم

چند روزی است که با این سوال که پستونک دادن به بچه خوبه یا بد دست به گریبانم , یعنی نمی دونم پستونک دادن خوبه یا بد ؟

چند دقیقه پیش یک جستجویی به زبان فارسی انجام دادم اما چیزهایی که پیدا کردم زیاد جالب نبود به عنوان مثال اولین اونها لینکی بود به فیلم The Pacifier (http://movies.yahoo.com/movie/1808610030/details) که خوب البته من این فیلم رو ندیدم و اصلا نمی دونم موضوعش چی هست .

توی یکی دو تا وبلاگ و سایت دیگه هم از این که پستونک دادن به بچه کلا خوبه یا بد حرفی به میان نیومده بود و تنها از پستونک خاطره ای ذکر شده بود مثل وبلاگ آلا کوچولو (http://7setare.persianblog.ir/post/126)

اونجوری که شنیدم پستونک موجب انحراف فکین کودک می شه و باعث می شه فک بالا نسبت به پایین دچار انحراف بشه , یک جایی خوندم که مکیدن انگشت خیلی بهتر از دادن پستونکه , البته یک نوع پستونک هایی هم به نام پستونک های ارتودنسی وجود داره که من از اون نوع تهیه کردم و اونجوری که شنیدم می گن اونها برای کودک مشکل ساز نمی شه اما خوب باز هم دوست دارم در این مورد بیشتر بدونم . ( در این تاپیک (http://www.babyforum.com/can-pacifiers-really-cause-an-overbite-41116.html)چند نفر با این حرف مخالفت کردند ) در اینجا (http://www.babyforum.com/pacifiers-good-or-bad-41373.html#post396770)هم این سوال مطرح شده و کسی با استفاده از پستونک مخالفت نکرده عده ای معتقدند که پستونک موجب تقویت ماهیچه های صورت , لب ها , زبان و دهان می شه و عده دیگری نه .

به قول یکی (http://www.babyforum.com/pacifiers-good-or-bad-41373.html#post395811)می گفت اگر بد بود پس چرا کارخانه های ساخت پستانک تعطیل نشده اند , پس حتما زیاد مضر نیست و ممکنه توطئه ای از سمت دندانپزشکان باشه برای بیمه کردن آیندشون :-?

http://f.imagehost.org/0730/pacifier-irangain_com-1.jpg

این هم چند تا سایت و وبلاگ خارجی که در این رابطه نوشته اند :http://zunigafamily7.blogspot.com/2007/11/pacifiers-good-or-bad.html

http://ecr.sagepub.com/cgi/content/abstract/6/2/145?rss=1

http://www.helium.com/items/83272-are-pacifiers-good-for-babies

http://tykecoons.com/2008/05/07/pacifiers-good-or-bad/

http://17yearoldparent.blogspot.com/2008/02/pacifiers-good-or-bad.html

http://blogs.webmd.com/all-ears/2006/03/pacifiers-good-bad-and-ugly.html


دوستان هم اگر در این زمینه تجربه ای دارند ممنون می شوم راهنمایی کنند .

mehran47
27-01-09, 11:48
آيا بايد به نوزاد پستانك بدهم؟

نوزادي كه به نظر مي رسد تمايل داشته باشد بلافاصله پس از خوردن شير مجدداً پستان بگيرد (البته در صورتي كه حداقل به مدت 10 دقيقه صداي بلعيدن شير شنيده شود و مطمئن باشيد كه سير است) يا يك شيشه ديگر را مصرف كند ممكن است احتياج به مكيدن چيز ديگري داشته باشد. چنين نوزادي با پستانك راضي خواهد شد. دادن پستانك به نوزاد (در صورتيكه شما آگاهانه تشخيص مي دهيد كه به نفع اوست نه به نفع خودتان!) اشكالي ندارد ولي نبايد جايگزين شير دادن و نوازش كردن نوزاد شود. بعضي از والدين از تصور اينكه يك كودك 3 ساله با پستانك دور خانه راه برود خوششان نمي آيد. ولي در صورتيكه شما آگاهانه تصميم گيري كنيد و فقط وقتي كه نوزادتان واقعاً به پستانك احتياج دارد، در اختيارش قرار دهيد، بعيد است كه وابستگي شديد به آن پيدا كند.

وسيله اي اضافي براي نوزاداني كه زودتر از موقع بدنيا مي آيند:
اگر نوزاد شما زودتر از موقع دنيا آمده است ممكن است پستانك به نحو غير منتظره اي برايش سودمند باشد. بعضي از تحقيقات نشان مي دهند كه نوزادان نارس كه پستانك مي مكند بهتر رشد مي كنند.

آيا اسـتفاده از پستانك دركودكـي كه با شير مادر تغذيه مي شود ذهن او را مشوش مي كند؟

اگر نوازد را با شير مادر تغذيه مي كنيد بهتر است از مصرف پستانك اجتناب ورزيد تا وقتيكه نوزاد ياد بگيرد كه خوب به سينه بچسبد و آنرا بمكد و شير شما نيز كافي باشد. از آنجائيكه پايه پستانك از سينه شما باريكتر است اگر نوزاد قبل از عادت كافي به سينه مادر پستانك بمكد ممكن است ذهنش مشوش شود.

آيا استفاده از پستانك با تكامل دندانها تداخل عمل دارد؟

احتمال آنكه كودك شما آنقدر پستانك بمكد تا تكامل صحيح دندانهايش را مورد تهديد قرار دهد بسيار كم است زيرا دندانهاي دائم معمولا تا حدود 5-6 سالگي ظاهر نمي شوند.

پستانک ویک دیدگاه دیگر

پستانك مي تواند به نوزاد شما كمك كند در فاصله وعده هاي غذا خوردن خوشحال و آرام باقي بماند. با وجود اينكه پستانكها معمولاً بي خطرند، رعايت چند قاعده براي پيشگيري از حوادث اهميت دارد.

به اين توصيه ها درباره پستانك توجه كنيد:
هرگز سعي نكنيد در خانه پستانك بسازيد، تنها از پستانكهاي يك تكه تأييد شده استفاده كنيد.
براي ثابت كردن پستانك به لباس كودكتان از يك گيره استفاده كنيد، اما هرگز پستانك را با نخ يا چيزهاي مشابه كه مي توانند دور گردن كودكتان بپيچند، به لباس او متصل نكنيد. تنها پستانكهايي را به كودكتان بدهيد كه نوك آنها توخالي هستند، از پستانكهاي پرشده با مايع پرهيز كنيد، زيرا ممكن است حاوي ميكروب باشند.
هيچ وقت پستانك را با مايع شيرين آغشته نكنيد، زيرا اين كار، كودك را در معرض پوسيدگي دندان قرار مي دهد.
پس از هر بار استفاده يا در صورتي كه پستانك روي زمين افتاده است، آن را بشوييد. اگر پستانك آسيب ديده يا شكسته است، آن را فوري دور بيندازيد.